Statuss:
Īstenošanā
FOTO: Bomca 10

2021. gada 4. novembrī Eiropas Komisijas izpildviceprezidents un Eiropas tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis Biškekā, Kirgizstānā tikās ar Latvijas Republikas Valsts robežsardzes vadītā projekta “Robežu pārvaldības programma Centrālajā Āzijā un Afganistānā (BOMCA 10) Reģionālā biroja vadītāju Māri Domiņu, kā arī apmeklēja Kirgizstānas Republikas Valsts muitas dienesta Muitas mācību centru.

Tikšanās laikā Eiropas Komisijas, Eiropas Savienības delegācijas Kirgizstānas Republikā un Kirgizstānas Republikas Ārlietu ministrijas pārstāvji tika iepazīstināti ar BOMCA programmas iepriekšējo posmu sasniegumiem Centrālās Āzijas reģionā, īpaši Kirgizstānā.  Dalībnieki pārrunāja šī gada aprīlī uzsāktās BOMCA programmas 10. fāzes plānus, bet Kirgizstānas Muitas mācību centra direktors iepazīstināja ar mācību centra un kinoloģijas centra infrastruktūru, kā arī  informēja par BOMCA programmas ieguldījumu muitas kinoloģijas centra infrastruktūras attīstībā un aprīkojuma iegādē.

Robežu pārvaldības programmu Centrālāzijā un Afganistānā finansē Eiropas Savienība, un to īsteno ES dalībvalstu robežu pārvaldības institūciju un Starptautiskā migrācijas politikas attīstības centra (ICMPD) konsorcijs, ko vada Latvijas Republikas Valsts robežsardze. Projekta 10. posms  tika uzsākts 2021. gada 1. aprīlī un tā kopējais ilgums ir 54 mēneši ar budžetu EUR 21,65 miljonu apmērā. Projekta mērķis ir uzlabot drošību, stabilitāti un ilgtspējīgu izaugsmi reģionā, vienlaikus atbalstot pārrobežu sadarbību un uzlabojot dzīves apstākļus cilvēkiem, kas dzīvo Centrālāzijas un Afganistānas pierobežas apgabalos. Tematiski projekts aptver četrus elementus: robežu pārvaldības aģentūru institucionālā attīstība, atklāšanas spēju uzlabošana, tirdzniecības veicināšana un pārrobežu sadarbības uzlabošana. Ģeogrāfiski projekts aptver sešas reģiona valstis (Afganistānu, Kazahstānu, Kirgizstānu, Tadžikistānu, Turkmenistānu un Uzbekistānu).

BOMCA ir galvenā un lielākā ES finansētā programma reģionā. Kopš tās uzsākšanas 2003. gadā tās dažādie posmi bija vērsti uz spēju veidošanu un iestāžu attīstību, tirdzniecības koridoru attīstīšanu un tirdzniecības veicināšanu, robežu pārvaldības sistēmu uzlabošanu un narkotiku tirdzniecības apkarošanu Centrālāzijas reģionā. Katrs jauns BOMCA posms, ieskaitot pašreizējo, tika izstrādāts tā, lai pakāpeniski attīstītu un palielinātu iepriekšējos posmos sasniegtos rezultātus.

FOTO: Bomca 10
FOTO: Bomca 10

 

FOTO: Bomca 10