Jaunumi
zutis liid

2023. gada 18.maijā pēc cīņas ar smagu slimību, mūžībā devās Valsts robežsardzes pulkvedis, Viestura ordeņa virsnieks pulkvedis OLEVS ZUTIS.

Pulkvedis Olevs Zutis dienestu Valsts robežsardzē uzsāka 1991.gada 21.decembrī, kā pirmais robežsargs, kurš ar pavēli tika ieskaitīts jaunizveidotā Robežsargu brigādes 6. Liepājas robežsargu bataljona štata sarakstā, Liepājas lidostas Kontroles caurlaides punkta vecākā inspektora amatā.

Sākot ar 1992.gada 27.martu pulkvedis Olevs Zutis vadīja vairākas Robežsargu brigādes 6. Liepājas robežsargu bataljona vēlāk – Liepājas pārvaldes svarīgas struktūrvienības, t.sk Liepājas lidostas un Liepājas ostas robežkontroles punktus.

Pēc Robežapsardzības spēku pāriešanas Iekšlietu ministrijas pakļautībā no 1997.gada 1.marta O.Zutis, ievērojot viņa spējas un kompetenci, tika pārcelts Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes štābā, kurā viņam bija uzticēta svarīgākās – Dienesta organizācijas nodaļas, vadīšana. Tieši šajā amatā Olevs Zutis izrādīja izcilas organizatoriskās prasmes un taktiskās spējas, veiksmīgi nodrošinot robežapsardzības uzdevumu izpildi uzticētajā atbildības rajonā.     

Pateicoties zināšanām un uzkrātai dienesta pieredzei, pulkvedis Olevs Zutis aktīvi iesaistījās Imigrācijas dienestu izveidē Valsts robežsardzē un no 2004.gada 14.maija vadīja Valsts robežsardzes Kurzemes imigrācijas dienestu.

No 2014.gada 19.maija līdz 2018.gada 3.janvārim, pulkvedis Olevs Zutis vadīja Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldi. Šajā valstiski svarīgajā amatā Olevs Zutis attīstīja Latvijas Robežsardzes spējas Šengenas telpas kontrolē ne tikai uz Latvijas, bet arī uz Eiropas Savienības tālajām dienvidu jūru robežām, izmantojot apvienotās liepājnieku un ventspilnieku komandas enerģiju.  

Ieņemot dažādus vadošus amatus Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldē un Ventspils pārvaldē, pulkvedis Olevs Zutis darba grupu sastāvā aktīvi piedalījās Valsts robežsardzes vadošo normatīvo dokumentu izstrādē dienesta organizācijas jomā uz sauszemes un jūras.

Vairākus gadus pulkvedis Olevs Zutis sekmīgi vadīja starptautisko Latvijas – Lietuvas pilnvaroto robežas pārstāvju darba grupu, kas lēma par Latvijas – Lietuvas robežas uzturēšanu, efektīvu sadarbību, kopējām starptautiskām operācijām un mācībām, operatīvu  informācijas apmaiņu, kā arī kopīgiem sporta turnīriem un sacensībām.

Pulkvedis Olevs Zutis, vadot Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldi, piedalījās daudzu nacionālā mēroga un starptautisku mācību organizēšanā ar visu Baltijas jūras reģiona valstu dienestiem, kā arī ar Grieķijas dienestiem Vidusjūrā. Aktīvi iesaistījās Baltijas jūras reģiona robežsargu sadarbības konferences organizētajos pasākumos, 2016.gadā nodrošinot Latvijas Prezidentūras sekmīgu norisi.

Dienesta laikā pulkvedis Olevs Zutis apliecināja sevi kā stingru, principiālu, ar augstu iniciatīvu un prasmi pārvaldīt resursus apveltītu virsnieku. Prasmīgu starpvalstu attiecību uzturētāju, efektīvu organizatoru, savā ziņā unikālu amatpersonu, kura devumu Valsts robežsardzes darbības attīstībā  un pilnveidošanā vērtēs nākamās paaudzes.

Dodoties godam pelnītā izdienas pensijā pulkvedis Olevs Zutis sirdī un darbos palika Latvijas  patriots, viņš iedibināja tradīciju ik gadu pulcināt robežsardzes veterānus un kopā ar viņiem stiprināt un mācīt jaunajiem robežsargiem Robežsardzes vēsturi, patriotismu un  valstisko audzināšanu.

Par pašaizliedzīgu un nevainojamu dienesta uzdevumu izpildi un izciliem sasniegumiem dienestā, pulkvedis Olevs Zutis tika daudzkārt apbalvots ar augstiem  iestāžu apbalvojumiem, tajā skaita ar “Valsts robežsardzes Krūšu nozīmi”, III, II un I pakāpes Robežsargu nopelnu zīmi "Par izcilību dienestā", Valsts robežsardzes Krūšu zīmi „Par ieguldījumu Schengen acguis ieviešanā”, Otrās šķiras Robežsargu Atzinības krustu, Pirmās šķiras Robežsargu Atzinības krusts, kā arī Valsts robežsardzes apbalvojumu „Latvijas Valsts robežsardzes 100”.

Būtiskākais pulkveža Oleva Zuša ieguldījuma novērtējums ir viņam piešķirtais valsts apbalvojums  – IV šķiras Viestura ordenis, ieceļot pulkvedi Olevu Zuti par Ordeņa virsnieku.

Neapšaubāmi, ka Olevs Zutis bija gan līderis visos kolektīvos kuros viņš dienēja, gan kolektīva dvēsele un sirsnīgs kolēģis, apveltīts ar neizsīkstošu humoru, kaut brīžiem ironisks, dzēlīgs un neiecietīgs pret slinkumu, paviršību, nekompetenci vai negodīgumu savā darbā, tomēr vienlaicīgi apveltīts ar dziļu  cilvēciskumu un labestību.

Kolēģi un draugi Olevu atcerēsies kā īstu virsnieku un cilvēku ar lielo burtu. Mums visiem pietrūks viņa zināšanu, atbalsta, dzīves gudrības un vieduma, vēsturiskās atmiņas.

Izsakām visdziļāko līdzjūtību Oleva Zuša tuviniekiem — ģimenei, draugiem un visiem, kam sāp Oleva Zuša pāragrā aiziešana.

Godināt Olevu Zuti un izvadīt viņu pēdējā gaitā varēs 2023. gada 26. maijā plkst. 14:00 no Liepājas Centrālās kapsētas.