2022.gada 26.-28.jūlijā Robežu pārvaldības programma Centrālajā Āzijā (BOMCA) organizēja nacionālo semināru Ašhabadā par sadarbības veicināšanas jautājumiem starp Turkmenistānas robežapsardzības, migrācijas un muitas dienestiem. Tāpat seminārs sekmēja robežkontroles un muitas kontroles optimizēšanu kontrolpunktos uz valsts robežas. Šis seminārs bija ceturtais šāda veida pasākums, ko organizēja BOMCA Centrālāzijā pēc līdzīgiem semināriem, kas šogad notika Kirgizstānā, Tadžikistānā un Uzbekistānā.

Semināra laikā robežkontroles, migrācijas un muitas dienestu centrālā aparāta un robežkontroles punktu pārstāvjus, kas atbild par robežprocedūrām, iepazīstināja ar dažādiem darba koordinācijas modeļiem un formām, balstoties uz Eiropas Savienības labāko praksi. Dalībniekiem tika sniegti ieteikumi par optimālāko kontroles metožu pielietošanu preču, kravas, personu un transportlīdzekļu valsts robežas šķērsošanas laikā. Tāpat eksperti piedāvāja risinājumus tehnoloģisko shēmu pielāgošanai kontrolpunktu organizēšanai autoceļu kontrolpunktos un mijiedarbības plānus inspekcijas operāciju īstenošanā, kas ļauj paaugstināt robežkontroles un muitas kontroles efektivitāti.

Balstoties uz trīs dienu semināra rezultātiem, dalībnieki izstrādāja rekomendācijas funkciju deleģēšanas principu īstenošanai starp robežapsradzības, migrācijas un muitas dienestiem. Ierosinātās darbības ietver tiesisku un praktisku sadarbību, cilvēkresursu pārvaldību un infrastruktūras pielāgošanu, kas palīdzēs racionalizēt kontroles procedūras un paātrināt cilvēku, transportlīdzekļu un preču plūsmu pāri robežai.

Semināru vadīja Latvijas Valsts robežsardzes un Muitas dienesta vadošie kontroles procedūru plānošanas speciālisti.

Sagatavoja:

Anželika Alika

VRS GP SSP Starptautiskās sadarbības un protokola nodaļa

tālr. 67913535

e-pasts: Anzelika.Alika@rs.gov.lv