Jaunumi

Valsts robežsardze piedalījās Frontex aģentūras organizētajās kopīgo aktivitāšu dienās (Joint Action Days (JAD)) „Mobile 3” (operācija), kas no 2020. gada 12. oktobra līdz 2020. gada 23. oktobrim norisinājās vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu teritorijās pie to ārējām sauszemes un jūras robežām, kā arī  valsts iekšienē (ostās).

Operācijas mērķi ir:

  • dažādu veidu noziedzīgo nodarījumu atklāšana transportlīdzekļu ekspluatācijas jomā, iekļaujot zagto transportlīdzekļu (arī lauksaimniecības tehniku) un to atsevišķu detaļu kontrabandu, kā arī zagto kuģošanas līdzekļu kontrabandu noteiktajās robežšķērsošanas vietās uz dalībvalstu ārējām robežām;
  • mazināt nelegālas migrācijas spiedienu uz dalībvalstu ārējām robežām;
  • atklāt krāpšanu ar dokumentiem, kā arī viltojuma pazīmes ceļošanas dokumentos, ko robežšķērsotāji uzrāda robežšķērsošanas vietās uz dalībvalstu ārējām robežām.

Operācijas realizācijā tika iesaistīti simtiem robežsargu un policistu no šādām dalībvalstu tiesībsargājošām iestādēm (Policija, Robežsardze un Muita) un organizācijām: Austrija, Bulgārija, Horvātija, Igaunija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Itālija, Latvija, Lietuva, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Spānija, Nīderlande), trešās valstis (Albānija, Bosnija un Hercegovina, Ziemeļmaķedonija, Melnkalne, Kosova), Frontex aģentūra, Eiropas Savienības aģentūra tiesībaizsardzības sadarbībai (EUROPOL), Starptautiskās Kriminālpolicijas organizācija (INTERPOL) un Eiropas Savienības autotransporta zādzības apkarošanas kontaktpunktu tīkls (CARPOL). Operāciju kopīgi vadīja Frontex aģentūra ar Poliju, Grieķiju, Vāciju un EIROPOLU.

No Latvijas operācijā piedalījās noteiktās VRS struktūrvienības, kuras nodrošina uzdevumu izpildi robežpārbaudē uz ārējās sauszemes un jūras robežas un imigrācijas kontrolē (ostās), kā arī pārstāvji no Valsts policijas, kas sniedza ievērojamu ieguldījumu operācijas realizācijā. Operācijas realizācijā atbalstu sniedza arī pārstāvji no Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvaldes.

Tiesībsargājošas iestādes operācijas laikā konfiscēja vairāk nekā 352 nozagtas automašīnas un vairāk nekā 1077 nozagtas automašīnu detaļas. Turklāt atklāts 141 viltotu personu apliecinošs dokuments un transportlīdzekļu dokuments. Piemēram, Grieķijā Policija konfiscēja 15 nomas automašīnas, kuras noziedznieki mēģināja izvest no ES.

Darbības bija vērstas uz transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu pārbaudēm, taču tās laikā tika konstatēta arī narkotisko vielu nelikumīga aprite, kā arī tika aizturēti to kontrabandisti. Piemēram, Portugālē Policija aizturēja sešus cilvēkus ar tonnu marihuānas un 10 kg heroīna. Spānijā Policija konfiscēja 666 kg hašiša un aizturēja vairākus kontrabandistus.

Latvijā Robežsardze atklāja 400 000 nelegālo cigarešu kontrabandu.

Visbeidzot, operācijas rezultātā tika aizturēti 17 aizdomās turētie cilvēku kontrabandisti. Kontrabandisti nelegālos migrantus pa sauszemes ceļiem pārvadāja piekabēs, kā arī ar nelielām, bieži zagtām laivām pa Adrijas jūru. Robežsargi un policisti arī atklāja gandrīz 3000 nelegālo migrantu.

Sagatavoja:

Jurijs Skorodihins

Eiropas Savienības lietu pārvaldes Kopīgo operāciju nodaļas priekšnieks

tālr. 67913455

e-pasts: jurijs.skorodihins@rs.gov.lv