Jaunumi
kj

Pirms 30 gadiem, atgūstot Latvijai Republikas neatkarību, viena no valsts prioritātēm bija valsts aizsardzības sistēmas izveidošana. Latvijas valstiskuma stiprināšanai svarīgi bija atjaunot valsts robežu, kāda tā bija līdz 1940.gada 16.jūnijam, un pēc iespējas ātrāk uzsākt tās robežapsardzību.

1991.gada 13.decembrī Aizsardzības ministrijas sastāvā izveidoja 7 robežsargu bataljonus un Rīgas atsevišķo kontroles – caurlaides punktu. 30 gados Latvijas robežapsardzības sistēma ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas: notika pāreja no Aizsardzības ministrijas uz Iekšlietu ministrijas pārraudzību, no obligātā militārā dienesta uz profesionālo civildienestu; aktīva dalība Eiropas Savienības ārējās robežas uzraudzībā un Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras jeb FRONTEX Aģentūras darbības nodrošināšanā Latvijas teritorijā.

Atzīmējot Atjaunotās Robežsardzes 30.gadadienu, lai iepazītu Robežsardzes atjaunošanas, izveides un nostiprināšanas gaitu no šajā vēsturiskajā procesā tieši iesaistīto ierindas robežsargu (darbinieku) viedokļa un atspoguļotu dažādu amatu un līmeņu robežsargu (darbinieku) ikdienas veikumus un notikumus, kuru kopums ļāva izveidot Valsts robežsardzi par vienu no Latvijas Republikas balstiem, Valsts robežsardze aicina dienestā, darbā vai jau pensijā esošu Latvijas robežsargu vai darbinieku, kā arī tos, kas sirdī jūtas piederīgi robežsardzes saimei, uzrakstīt īsu atmiņu stāstu, kurā izstāstītu par savā dienesta gaitā vai darba ikdienā personīgi piedzīvotu ar Valsts robežsardzi, robežsargiem saistītu spilgtu notikumu, piemēram:

1)      būtisku vai vēsturisku notikumu, kurā personiski piedalījās;

2)      interesantu pārkāpēja atklāšanas un aizturēšanas gadījumu;

3)      notikumu ar humoristisku nokrāsu. 

Īpaši savu ieguldījumu atmiņu stāstu akcijā aicinām sniegt:

  • Robežsargu brigādes un Valsts robežsardzes priekšniekiem, Robežsargu brigādes štāba un Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes un teritoriālo pārvalžu priekšniekiem, Valsts robežsardzes koledžas direktoriem;
  • ar Viestura ordeni, Iekšlietu ministrijas Goda zīmi (Zelta), Valsts robežsardzes Atzinības krustu apbalvotajām amatpersonām;
  • gada labākajiem robežsargiem visās nominācijās;
  • labākajiem Valsts robežsardzes koledžas kadetiem un darbiniekiem;
  • Robežsargu brigādes pirmajiem struktūrvienību priekšniekiem;
  • ikvienu robežsargu un darbinieku, kuram sirdī kvēlo lepnums par Robežsardzes dienestu.

Atmiņu stāstu iesūtīšana/iesniegšana un publicēšana tiek organizēta no 2020.gada 13.decembra līdz 2021.gada 13.decembrim.

Atmiņu stāsts iesniedzams Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes vēstures izpētes nodaļā, nosūtot uz e-pasta adresi: robezsardzes.vesture@rs.gov.lv līdz 2021.gada 13.decembrim.

Pirms stāsta publicēšanas to caurskatīs Valsts robežsardzes atmiņu stāstu redkolēģija. Iesūtītie atmiņu stāsti būs regulāri publicēti Valsts robežsardzes vai Valsts robežsardzes koledžas tīmekļvietnē, kā arī būs apkopoti digitālajā Valsts robežsardzes atmiņu stāstu krājumā „Es – Valsts robežsardzē”. Digitālais atmiņu stāstu krājums būs domāts plašam lasītāju lokam, ar mērķi sabiedrībā popularizēt Valsts robežsardzes dienestu un veicināt patriotisko audzināšanu. Iegūtie stāsti kā vēstures liecības būs apkopotas un glabāsies Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes vēstures izpētes nodaļā.

  • Atmiņu stāsta apjoms ir līdz 2 (divas) A4 formāta lapaspusēm;
  • Nepārkāpjot noteikto apjomu, atmiņu stāsta autors var aprakstīt vairākus notikumus no savas dzīves, dienot/strādājot Valsts robežsardzē;
  • Lapas attālums no malām: augšējā un apakšējā mala – 1 cm, kreisā mala – 3 cm, labā mala – 1 cm;
  • Tekstam jābūt noformētam programmas Microsoft Word datorsalikumā (*.doc);
  • Teksta fonts – Times New Roman, burtu izmērs – 12 pt.;
  • Atmiņu stāstu jāiesāk šādi:

„Es, <vārds, uzvārds> esmu/biju Latvijas robežsargs/Valsts robežsardzes darbinieks, pildu (-īju) dienesta/darba pienākumus (pēdējā amata nosaukums, dienesta pakāpe), piemēram, no 1992. līdz 2012.gadam”. Pēc ievada uzsāk atmiņu stāsta aprakstu;

  • Atmiņu stāstam papildus var pievienot arī fotogrāfijas ar pēc iespējas precīzākām anotācijām. Digitālā faila formāts – JPEG image (.jpg)). Aprakstot foto, lūgums minēt notikuma nosaukumu, datumu, vietu, attēlā redzamās personas un fotogrāfijas autoru (ja ir zināms). Piemēram: (Pirmais robežnorīkojums 1.Valmieras robežsargu bataljona Ainažu robežkontroles punktā, Ainažos, 1992.gada 12.novembrī. No kreisās puses 1. – Robežsargu brigādes 1.Valmieras bataljona Ainažu robežkontroles punkta vecākais inspektors kapteinis Jānis Bērziņš, 2. – Pēteris Gulbis, 3... . Fotogrāfijas autors – Ansis Jansons.).

Autors ir atbildīgs par atmiņu stāsta saturu. Iesūtot stāstu, autors piekrīt tā publicēšanai un saglabāšanai ar nolūku – sniegt vēstures liecību un informēt sabiedrību par Robežsardzes atjaunošanas, izveides un tās nostiprināšanas gaitu, kā arī atmiņu stāsta glabāšanu Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes vēstures izpētes nodaļā pētniecības nolūkos.

Neskaidrību vai jautājumu gadījumā lūgums sazināties ar Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes vēstures izpētes nodaļu pa tālruni: 64603679 vai e-pastā: robezsardzes.vesture@rs.gov.lv.

Iesniegtie atmiņu stāsti:

Iesniegtie video atmiņu stāsti:

Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes atmiņu stāsti

Pulkveža Oļega Jemašova atmiņu stāsts

Pulkveža Andra Āboliņa atmiņu stāsts

Pulkveža Leonarda Doniķa atmiņu stāsts