Konstatētie pārkāpumi
FOTO: Robežsargu mugura ar uzrakstu robežsardze

Robežsargi joprojām konstatē trešo valstu pilsoņus, patvēruma meklētājus, kuri nelikumīgai izceļošanai no Latvijas mēģina izmantot aviosatiksmi.

Ceturtdien, 15. februārī, veicot imigrācijas kontroli un personu profilēšanu, Lidostas “Rīga” robežkontroles punktā konstatēti divi Indijas pilsoņi, kuri robežsargiem uzrādīja svešus ceļošanas dokumentus. Intervēšanas laikā personas atzina, ka vēlējušās doties caur Somiju uz Spāniju. Pret personām uzsākti kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 281. panta pirmās daļas par savas personas identitātes slēpšanu, uzturoties Latvijas Republikā izmantojot svešu personību apliecinošu dokumentu.

Jāatzīmē, ka šogad kopumā robežsargi konstatējuši jau 17 personu mēģinājumus, izmantojot situāciju, ka uz Šengenas valstu iekšējām robežām netiek veikta robežpārbaude, ar viltotiem vai svešiem dokumentiem izceļot uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Lielākais vairums gadījumu konstatēti Lidostas “Rīga” robežkontroles punktā, kur līdz šim 11 personas mēģinājušas ar viltotiem vai svešiem dokumentiem no Latvijas izceļot uz Franciju, Beļģiju un Somiju. Tāpat šādi gadījumi konstatēti arī Ventspils un Liepājas ostā, kur patvēruma meklētāji šādi mēģinājuši izceļot uz Vāciju.

Tāpat Šengenas terminālā šogad konstatēts 31 patvēruma meklētājs, kurš mēģina atstāt Latviju bez derīgiem ceļošanas dokumentiem, proti, tikai ar Patvēruma meklētāju dokumentiem.

Jau ziņots, ka šāda tendence nepārprotami liecina par to, ka liela daļa trešo valstu pilsoņu, kuri iepriekš nelikumīgi šķērsojuši Latvijas-Baltkrievijas valsts robežu vai uzņemti humānu apsvērumu dēļ, pieprasa patvērumu Latvijā, taču negrasās palikt šeit ilgtermiņā. Šīs personas ļaunprātīgi izmanto patvēruma procedūru, jo Latvija ir tikai tranzītvalsts un viņu  galamērķis ir citas  Eiropas Savienības dalībvalstis.

Pēc Valsts robežsardzes rīcībā esošās informācijas, šogad jau 73 trešo valstu pilsoņi ir patvaļīgi pametuši Patvēruma meklētāju centrus, salīdzinot ar pērn visu gadu, kad šādu gadījumu skaits bija 1529.

Lai arī uz iekšējām robežām netiek veiktas robežpārbaudes, robežsargi, lai novērstu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu, pastiprināti veic pasažieru profilēšanu gan Lidostas "Rīga" robežkontroles punkta Šengenas terminālā, gan Rīgas, Liepājas un Ventspils jūras ostās, gan arī īsteno imigrācijas kontroli citviet iekšējo robežu tuvumā.

Sagatavoja:

Jolanta Babiško

Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste

tālr. 67075617, mob. 20364206

e-pasts: jolanta.babisko@rs.gov.lv