Sabiedriskie pasākumi
FOTO: Masļenku piemiņas brīdis

Lai godātu robežsargu piemiņu un atcerētos, kā robežsargi toreiz, 1940. gadā sargāja savu zemi, savu Latviju, 15. jūnijā Baltinavas pagastā, bet 17. jūnijā Aizgāršas robežapsardzības nodaļas uzraudzības teritorijā, pie Ludzas upes, notika Masļenku traģēdijas piemiņas brīdis.

Baltinavā pasākuma laikā piemiņas zīmes “1940. gada 15. jūnija Masļenku traģēdija” abās pusēs atradās goda sardze. Piemiņas brīdī piedalījās un kritušo robežsargu piemiņu godināja Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes amatpersonas, kā arī Valsts robežsardzes koledžas un Baltinavas novada domes pārstāvji, kuri pie piemiņas zīmes nolika ziedus un aizdedza sveces.

Piemiņas zīme 1940. gada 15. jūnija notikumiem ir apliecinājums tēvzemes mīlestības nemirstībai, lai nākamajām paaudzēm šī piemiņas vieta kļūst par vienu no svētvietām, kurp doties.

Savukārt Aizgāršas robežapsardzības nodaļas uzraudzības teritorijā, pie Ludzas upes,  tradicionālajā Masļenku traģēdijas piemiņas pasākumā pulcējās Latvijas nacionālo karavīru biedrības, Latviešu virsnieku apvienības un Latvijas ordeņa brālības biedri.

Piemiņas pasākuma laikā, godinot mūžībā aizgājušos, Ludzas upē tika laisti ozola vainagi un ziedu pušķi.

1940. gada 15. jūnija rītausmā Padomju Savienības NKVD karaspēka vienības veica vairākus uzbrukumus Latvijas Republikas robežsardzes objektiem Abrenes apriņķī. Pats traģiskākais un visplašāk pazīstamais no tās dienas notikumiem bija sarkanarmiešu uzbrukums 1. rotas 2. sardzei Masļenkos, kā rezultātā tika nogalināti trīs robežsargi un divas civilpersonas. Šī uzbrukuma laikā sardzes ēka tika nodedzināta un vairāki cilvēki sagūstīti.

Sagatavoja:

IvetaTūmiņa

Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes galvenā inspektore (kontroles jomā)

e-pasts: iveta.tumina@rs.gov.lv